Peeling chemiczny

peeling chemiczny

Zostań konsultantką Avon

Wystarczy, że uzupełnisz dane a my zajmiemy się resztą. Już dziś możesz zarabiać na sprzedaży kosmetyków Avon!

Zapisz się

Nie zawsze trzeba usuwać nierówności skóry metodami chirurgicznymi. Jeśli chcesz uniknąć drobnych skaleczeń, zastrzyków lub długich terapii laserowych, na przykład w celu zwalczania zmarszczek lub trądziku, możesz trwale poprawić swoją skórę różnymi rodzajami peelingów, a nawet odmłodzić ją aż o 15 lat.

Co to jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny jest idealny do pielęgnacji skóry twarzy, szyi, grzbietu dłoni lub dekoltu. Działa silniej niż konwencjonalne peelingi z drogerii i głęboko oczyszcza skórę. Może to pozytywnie wpłynąć zarówno na elastyczność skóry, jak i na jakość porów. Peeling chemiczny długotrwale poprawia wygląd skóry. Pigmentacja jest bardziej regularna, a skóra wygląda świeżo. Peeling chemiczny jest szczególnie idealny dla pacjentów o jasnej karnacji, którzy chcą uzyskać bardziej równomierną cerę.

Rodzaje peelingu chemicznego

Peeling chemiczny to zabieg odnawiający skórę. W zależności od problemów, które rozwiązujemy podczas zabiegu, wybieramy peeling chemiczny na jednej z trzech głębokości:

  • Lekki peeling chemiczny. Lekki powierzchowny peeling chemiczny usuwa zewnętrzną warstwę naskórka. Służy do leczenia drobnych zmarszczek, trądziku, nierównego kolorytu i suchości skóry. Można wykonywać lekki peeling co dwa do pięciu tygodni.
  • Średni peeling chemiczny. Średni peeling usuwa komórki skóry z naskórka i części górnej części środkowej warstwy skóry właściwej. Służy do leczenia zmarszczek, blizn po trądzikowych i nierównego kolorytu skóry. Aby osiągnąć lub utrzymać pożądany efekt, może być konieczne powtórzenie procedury.
  • Głęboki peeling chemiczny. Głęboki peeling jeszcze głębiej usuwa komórki skóry. Specjalista może zalecić go w przypadku głębszych zmarszczek, blizn lub przedrakowych narośli. Nie potrzeba powtarzać procedury, aby uzyskać pełny efekt.

Przebieg zabiegu

Podczas sesji peelingu specjalista przeciera mieszankę fenoli wacikiem po twarzy, brodzie, ustach i powiekach tak, aby później nie było kontrastów kolorystycznych. Ponieważ nowa skóra początkowo nie ma pigmentacji. Fenol wnika 0,6 milimetra w głąb siatkowatej skóry właściwej. Po kilku minutach pojawia się tak zwany lukier: skóra staje się biała w wyniku uwolnionych, zniszczonych cząsteczek białka. Jest to bolesne, dlatego wielu specjalistów przed rozpoczęciem leczenia usypia swoich pacjentów lub kładzie ich w sen o zmierzchu. Po około 15 minutach leczona skóra zaczyna się zaczerwienić, a ból ustępuje. 

Jak działa peeling chemiczny?

Stosowanie peelingu chemicznego jest prawie zawsze takie samo, niezależnie od użytych substancji. W celu optymalnego dostosowania skóry do peelingu chemicznego, należy przygotować swoją skórę w domu kremem z kwasem owocowym na około 10 dni przed oczyszczaniem. Na około dwa tygodnie przed właściwym zabiegiem specjalista przepisze krem ​​przed peelingiem do codziennego stosowania, który zawiera zarówno składniki wybielające, jak i złuszczające. Dzięki temu peeling chemiczny wnika głębiej w warstwy skóry. Bezpośrednio przed zabiegiem skóra zostaje oczyszczona i odtłuszczona. Następnie na skórę nakłada się AHA, TCA lub fenol. Z czasem skóra powoli zaczyna się złuszczać. Wrażenie jest podobne do oparzeń słonecznych. Po złuszczeniu się skóry, proces gojenia stymuluje tworzenie kolagenu. Nowo powstała skóra wydaje się jędrniejsza, równiejsza i gładsza.

Rodzaj, siła i ilość kolejnych zabiegów peelingujących zależy od cery i oczekiwanego efektu. U części pacjentów efekty widoczne są już po jednym zabiegu. Jednak generalnie potrzeba od trzech do sześciu zabiegów, aby uzyskać wyraźny wynik. Oczyszczanie należy wykonywać co dwa do trzech tygodni. Efekt utrzymuje się do kilku lat w zależności od rodzaju zabiegu. Peelingów chemicznych można używać wielokrotnie, bez żadnych problemów. Po zabiegu rekomendowane są towarzyszące kuracji krem ​​nawilżająco-łagodzącym podrażnienia i zaczerwienienia skóry. 

Efekty działania peelingu chemicznego

Dzięki zastosowaniu roztworu chemicznego poprawiającego strukturę powierzchni skóry twarzy, usuwane są zewnętrzne martwe komórki naskórka i stymulowana jest  ich regeneracja. Następuje restrukturyzacja i pogrubienie skóry w wyniku tworzenia się włókien kolagenowych w skórze właściwej, zwiększa się również wilgotność cery. Jednocześnie peelingi chemiczne stymulują produkcję kolagenu i zdolność skóry do wiązania wody. Peelingi służą do regeneracji skóry i uzyskania jędrniejszej, młodszej i różowej cery. Im głębiej peeling wnika w skórę, tym bardziej skóra złuszcza się i tym dłużej trwa gojenie.

AHA – Peeling z kwasem glikolowym to powierzchowny, łagodny peeling, który można stosować na różne niedoskonałości skóry. Wachlarz zabiegów obejmuje drobne zmarszczki, nierówną pigmentację skóry, trądzik różowaty, lekki trądzik, płytkie blizny potrądzikowe oraz cerę z dużymi porami, skłonną do wyprysków.

Peeling TCA – Peeling z kwasem trichlorooctowym to peeling  złuszczający naskórek i minimalizujący lub eliminujący zanieczyszczenia, zaburzenia pigmentacji oraz zmarszczki, blizny i brodawki. Ze względu na agresywną substancję powinien być stosowany tylko przez lekarza, ponieważ TCA jest środkiem keratolitycznym (rozpuszczającym rogi) i może powodować poważne oparzenia skóry.

Peeling fenolowy to najsilniejszy i najbardziej agresywny peeling chemiczny, jaki można zastosować. Najpotężniejsza chemiczna substancja peelingująca, fenol, niszczy naskórek. W ten sposób można usunąć lub „stopić” skórę do warstwy kolagenu. Agresywne cząsteczki wnikają w głąb skóry właściwej, która jest następnie podrażniona i pobudzona. Następnie następuje rekonstrukcja  skóry. Naskórek odbudowuje się ponownie po około 8 dniach, podczas gdy skóra właściwa potrzebuje od 2 do 6 miesięcy, zanim można będzie wykryć normalne struktury.

Korzyści

Peeling chemiczny wspomaga regenerację skóry i stosowany jest głównie na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i dłoniach. Oczyszczanie może zredukować powierzchowne niedoskonałości cery, aż do głębokich zmarszczek i nadać jędrny efekt i nową elastyczność. Stosując peeling z fenolem można nawet mówić o efekcie liftingu. W zależności od wybranej metody peelingu pozytywne efekty mogą pozostać widoczne przez lata. Dzięki terapii chemicznej możesz odmłodzić skórę bez zabiegów chirurgicznych i uniknąć wszelkich skaleczeń skalpelem. W porównaniu z innymi zabiegami małoinwazyjnymi lub nieinwazyjnymi efekt jest dłuższy.

Zagrożenia

Chociaż większość peelingów chemicznych zwykle nie wymaga znieczulenia i jest nieinwazyjna, nie należy ich lekceważyć. Powierzchniowe peelingi, wiążą się z niewielkimi zagrożeniami dla skóry, ale dają również mniej widoczne rezultaty.

Peelingi średnie i głębokie mogą powodować skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie skóry, obrzęk, łuszczenie się skóry, blizny, stany zapalne, przejściowe i trwałe przebarwienia skóry oraz zwiększoną wrażliwość. Z tego powodu dermatolodzy polegają na leczeniu światłem lub laserem, aby uniknąć komplikacji.

Jeśli stężenie jest zbyt wysokie lub czas ekspozycji jest zbyt długi, kwas owocowy na skórze może powodować oparzenia z bliznami i zaburzeniami pigmentacji. Dlatego profesjonalne peelingi powinny być wykonywane wyłącznie przez dermatologa i kosmetyczkę medyczną. Dlatego po zabiegu często występują silne zaczerwienienia i podrażnienia. Jeśli jednak objawy utrzymują się lub powodują silny ból, należy skonsultować się ze specjalistą.

Przeciwskazania

Peeling nie może być stosowany w następujących wymienionych przypadkach:

  • Ciąża i okres laktacyjny
  • Ostra infekcja opryszczki
  • Ostre zapalenie leczonych obszarów skóry
  • Ciężka cukrzyca
  • Ciężka choroba serca
  • Ciężka choroba wątroby lub nerek